Zwijana mata zamiast drewnianej stolnicy. Silikonowa forma do pieczenia zamiast ceramicznego czy szklanego naczynia. Wałek z silikonu, a nie z drewna… Tradycyjnego przybory kuchenne nigdy nie wyjdą z użycia, ale czasem warto zastąpić je nowoczesnymi rozwiązaniami. Szczególnie wtedy, gdy lubimy innowacyjne, wysoce funkcjonalne gadżety, które znacznie ułatwią i uprzyjemnią kuchenne prace. Takie propozycje znajdziesz w ofercie marki Mastrad, słynącej z praktycznych i designerskich akcesoriów do kuchni.
Silikonowe akcesoria kuchenne to coraz częściej wybierane alternatywy dla klasycznych artykułów, wykonanych z drewna, szkła, ceramiki czy innych materiałów. Dlaczego cieszą się rosnącą popularnością? Bo silikon to wyjątkowy materiał, który na dobre rozgościł się w naszych kuchniach. Wysokiej jakości produkty silikonowe, takie, które znajdziemy w ofercie Mastrad, cechują się wytrzymałością, elastycznością, nieprzywieralnością i odpornością na wysokie i niskie temperatury – mogą być użytkowane w piekarniku, lodówce i zamrażalniku. Nie wydzielają zapachów i szkodliwych substancji. Są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Gładki materiał jest bardzo łatwy w czyszczeniu, zawsze możemy też zdecydować się na mycie w zmywarce. Poznaj nowoczesne, silikonowe alternatywy dla tradycyjnych artykułów i odmień swoją kuchnię.
1 Mata silikonowa zamiast tradycyjnej stolnicy
Drewniana stolnica to obowiązkowy element kuchennego wyposażenia każdego, kto często przygotowuje mączne wyroby, takie jak pierogi, ciastka, pizza, makaron, kopytka, ravioli czy inne kluski. Gładka, duża powierzchnia pozwala na komfortowe wyrabianie ciasta, wałkowanie i wycinanie pożądanych kształtów. Problem zaczyna się wtedy, kiedy na taką stolnicę nie mamy w swojej kuchni miejsca. Jak go rozwiązać? Bardzo prosto – na ratunek przychodzi zwijana mata silikonowa Mastrad. Wystarczy ją rozwinąć na stole czy na blacie, by użytkować jak klasyczną stolnicę. Silikon ma właściwości nieprzywierające, dlatego wyrabiane ciasto znacznie mniej będzie przywierało do maty. Na macie marki Mastrad widnieją praktyczne podziałki i piktogramy, które ułatwiają pracę w kuchni.
A wiecie, że mata silikonowa Mastrad może być używana także w piekarniku do pieczenia, w lodówce do chłodzenia lub w zamrażalniku do mrożenia ciasta? Właśnie tak! Wszystko dlatego, że silikon jest odporny na naprawdę szeroki zakres temperatur – od -40°C do +220°C . Dodam tylko, że taka matę będziemy mogli umyć nawet w zmywarce.
2 Wałek silikonowy zamiast wałka drewnianego
W parze z drewnianą stolnicą często idzie wałek drewniany. A do kompletu z matą silikonową proponuję wałek silikonowy! Dokładniej taki wykonany ze stali nierdzewnej, ale pokryty warstwą silikonu. Dzięki temu jest odpowiednio wyważony, a do tego powleczony warstwą nieprzywieralną. Wałkowane ciasto nie będzie nadmiernie przyklejać się do takiego wałka, co na pewno doceni każdy, komu przyszło się z tym zmierzyć. Gładki, łatwy do utrzymania w czystości i możliwy do mycia w zmywarce.
Czy to nie przekonuje Cię do tego, by zamienić tradycyjny wałek drewniany na wałek silikonowy? A jak powiem Ci, że wałek Mastrad ma w zestawie praktyczne pierścienie? To takie nakładki o różnych grubościach, dzięki którym rozwałkujesz ciasto na wybraną grubość:
- 2 mm (do makaronu),
- 4 mm (do tarty),
- 6 mm (do ciastek),
- 8 mm (do pizzy).
3 Keksówka silikonowa zamiast ceramicznej formy
Nie znam bardziej uniwersalnej formy do pieczenia niż keksówka. Poważnie. Chcesz wypiec ciasto? Sięgnij po keksówkę. Chleb, bananowy chlebek, pasztet mięsny lub warzywny, pieczeń, keks, babkę, piernik? Keksówka – zdecydowanie. Choć klasyczne keksówki to zazwyczaj podłużne blaszki lub formy ceramiczne, to warto mieć w swoich zasobach także foremkę silikonową. Dlaczego? Bo oprócz tych wyżej wspomnianych wypieków, będzie można przygotować w niej inne desery – chłodzone galaretki i musy, a także mrożone lody i sorbety. Silikonowa forma do pieczenia Mastrad nadaje się nie tylko do piekarnika, ale również do lodówki i zamrażalnika. Czego na pewno nie można powiedzieć o formach z metalu lub ceramiki. Ponadto takiej silikonowej foremki nie musimy smarować masłem – gotowe wypieki i tak z łatwością odejdą od gładkiej powierzchni. Ich wyjmowanie uprości także giętka konstrukcja keksówki.
Keksówka z silikonu zajmie znacznie mniej miejsca niż sztywne formy do wypieków – możesz ją włożyć nawet do kuchennej szuflady.
4 Silikonowe naczynie do zapiekania zamiast szkła żaroodpornego
Mam również w zanadrzu nowoczesną alternatywę dla szkła żaroodpornego lub porcelanowych foremek do zapiekania. Choć formy ze szkła i porcelany to kuchenne klasyki, z których w żadnym razie nie powinno się rezygnować, to silikonowa forma z pokrywką może stać się ciekawą odmianą. Jest lżejsza i co najważniejsze – odporna na uszkodzenia. W przeciwieństwie do szkła, porcelany i ceramiki, na pewno się nie stłucze ani nie wyszczerbi. Naczynia do pieczenia od Mastrad mogą być użytkowane nie tylko do zapiekania smakowitych potraw pod przykryciem, ale również do podgrzewania ich w mikrofalówce, przechowywania dań w lodówce czy mrożenia zapasu w zamrażarce. Każda taka foremka ma pojemność 0,5 l – jest to dość mało, ale idealnie, by przygotować w naczyniu zapiekankę dla jednej osoby. Możemy zatem zakupić parę foremek, by w każdej przyrządzać osobne danie dla każdej z osób.
5 Rękawica silikonowa zamiast łapki materiałowej
Czy naprawdę muszę przekonywać, że silikonowe rękawice kuchenne są o niebo lepsze od łapek materiałowych? Rękawice wykonane z miękkiego materiału może są i ładne na samym początku, ale później zaczynają tracić swój urok, przecierać się i po prostu domagać się wymiany. Z rękawicami silikonowymi sprawa ma się inaczej. Choć pozbawione wzorów, dostępne są w rożnych soczystych kolorach. Nie zmieniają swojego wyglądu. Na długo pozostają właśnie takie, jakie były na początku. Doskonale chronią przed stycznością z wysoką temperaturą – przydadzą się przy wyjmowaniu foremek z piekarnika, chwytaniu garnków, patelni i czajnika. Te z oferty Mastrad posiadają bawełnianą wkładkę wewnątrz, którą można wyprać w temperaturze do 40°C. Z kolei silikonową część rękawicy możemy umyć w zmywarce na górnej półce.
6 Silikonowe papilotki zamiast papierowych
Jednorazowe, papierowe papilotki do muffinek warto zamienić na silikonowe foremki do babeczek Mastrad. Oszczędzimy w ten sposób trochę pieniędzy, a ponadto zrobimy coś dobrego dla środowiska! Zamiast produkować kolejne śmiecie, postaw na papilotki wielorazowego użytku, czyli takie wykonane z silikonu. Są na tyle sztywne, że wypełnione masą nie muszą być umieszczane w dodatkowej formie. Ale jeśli chcesz mieć pewność, że nic z nich nie wypłynie podczas pieczenia, polecam umieścić je w specjalnej blaszce do muffinek. Po wyjedzeniu z nich babeczek, wystarczy umyć je w zmywarce i w ten sposób przygotować do kolejnego użycia!
7 Silikonowy worek cukierniczy zamiast papierowego
Podobnie sprawa ma się z workiem cukierniczym, czyli takim rękawem do nakładania kremu. Popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z worków papierowych lub foliowych, które po jednorazowym użyciu nadają się tylko do wyrzucenia. Inaczej niż worek silikonowy do kremu – który wystarczy umyć po użyciu i można z niego ponownie korzystać. Tu również oszczędzamy pieniądze i nie zaśmiecamy środowiska. Ponadto nigdy nie zaskoczy nas brak takiego worka – ten silikonowy nie jest produktem jednorazowym, ale artykułem, który posłuży na długo w naszej kuchni.
Jak widzisz, silikonowe akcesoria kuchenne mogą stać się świetną alternatywą dla przyborów kuchennych wykonanych z innych materiałów. Polecam zdecydować się na przybory z silikonu szczególnie wtedy, gdy przychodzi nam wybierać między silikonem a mniej trwałym materiałem. Tak jak w przypadku papierowych papilotek czy materiałowych łapek. Te silikonowe artykuły posłużą nam znacznie dłużej.