Grillowana karkówka, soczysty schab, miękki filet z kurczaka, chrupiące kiełbaski i kolorowe szaszłyki. Bez takich smakołyków nie może obejść się żaden prawdziwy grill! Jak odpowiednio przygotować mięso na grilla, by było smaczne, soczyste i przyjemnie miękkie? Podstawą jest wybór dobrej jakości mięsa, ale niezbędna okaże się również aromatyczna marynata i właściwa technika grillowania.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się wielkie grillowanie! Czas odkurzyć nasze grille – te węglowe, gazowe, jednorazowe lub elektryczne i wrzucić na ruszt prawdziwe przysmaki. Na grillu zdecydowanie króluje różnego rodzaju mięso, które warto serwować w towarzystwie grillowanych warzyw, świeżych sałatek, bułki i sosów. Jak właściwie zrobić mięso na grilla, by było miękkie i soczyste, a także zachwycało smakiem? Ważny jest tu każdy szczegół. Od wyboru mięsa, przez jego rozbicie i przyprawienie, po odpowiedni czas grillowania.
Jakie mięso najlepiej nadaje się na grilla?
Grillować możesz każdy rodzaj mięsa. Wybór zależy od Twoich upodobań smakowych. Na ruszt możesz śmiało wrzucić karkówkę, plastry schabu, mięso z kurczaka – filety, udka i skrzydełka, żeberka wieprzowe, karczek, kiełbaskę, kaszankę i mięsno-warzywne szaszłyki. W zależności od wybranego rodzaju mięsa i jego wielkości, czas grillowania może być różny.
- Na grillu możesz piec różne mięso drobiowe, zarówno z kurczaka, jak i z indyka. Zazwyczaj jednak decydujemy się właśnie na grillowanie całego lub porcjowanego kurczaka. Na ruszcie lądują drobiowe filety, udka i skrzydełka. W pieczeniu całości pomoże nam stojak do pieczenia kurczaka. Takie danie będzie idealne dla całej rodziny, ale wymaga dłuższego czasu przygotowania, bo około 1 godziny. Jeśli zależy Ci na czasie, zdecyduj się na filet z kurczaka z grilla lub inne porcje drobiu.
- Schab to mięso, które lubi wysychać, dlatego przy jego grillowaniu trzeba być czujnym. Najlepszy to taki soczysty, dlatego warto zrobić wszystko, by nie stał się suchy. Plastry schabu wrzuć na ruszt jako ostatnie i nie grilluj ich zbyt długo – piecz na mocnym ogniu.
- Karkówka na grilla to obowiązkowa pozycja każdego miłośnika grillowania. Przed wrzuceniem na ruszt musi przeleżeć swoje w aromatycznej marynacie. Karkówkę najlepiej grillować pod przykryciem, każdą stronę po około 5-6 minut.
- Grillowane szaszłyki mogą składać się zarówno z mięsnych, jak i warzywnych kawałków. Jakie mięso będzie najlepsze na szaszłyki z grilla? Zarówno te drobiowe, jak i wieprzowe oraz wołowe. Drób możemy nadziać na jednym patyku wraz z warzywami, ponieważ będą gotowe w podobnym czasie. Czerwone mięso lepiej grillować oddzielnie, ponieważ potrzebuje więcej czasu na wypieczenie. Kawałki mięsa powinny być podobnej wielkości, by wszystko równomiernie się przypiekały. Nabijaj je na szpilki lub patyki do szaszłyków i nie ściskaj ich zbyt mocno. Grilluj na średnim ogniu i dopiekaj na małym żarze.
- Kiełbaski wieprzowe grilluj bezpośrednio nad żarem. Każda ze stron powinna piec się około 6 minut. Zanim wrzucisz je na ruszt, zrób kilka poprzecznych nacięć w kiełbasce lub nakłuj je w paru miejscach szpikulcem.
- Kaszanka nie może mieć bezpośredniego kontaktu z ogniem. Grilluj ją na aluminiowej tacce, by ochronić jej osłonkę przed pęknięciem i wypłynięciem zawartości. Zamiast tacki możesz użyć folii aluminiowej, ale wysmarowanej tłuszczem, który zabezpieczy mięso przed przywieraniem. Kaszankę grilluj powoli i na mniejszym żarze.
- Burgery z mięsa mielonego najlepiej formować za pomocą specjalnej prasy do hamburgerów, która nada im idealnie okrągły kształt i pożądaną grubość. Jeszcze przed sprasowaniem, dopraw mięso solą i pieprzem, drobno posiekanym czosnkiem i cebulką. Grilluj po około 5 minut z każdej strony.
- Karczek musi zostać odpowiednio rozbity i włożony do marynaty z dodatkiem oliwy, rozmarynu i czosnku. Karczek piecz na dobrze rozgrzanym grillu, przez około 2-3 minuty dla każdej ze stron. Doskonale smakuje w towarzystwie sałatki i młodych ziemniaczków.
Jak dobrze zamarynować mięso na grilla?
Marynata do mięsa na grilla jest bardzo ważnym elementem w przygotowywaniu grillowanych dań. Sprawia, że mięso jest dobrze doprawione i aromatyczne, a co za tym idzie wyjątkowo smaczne, ale również niezwykle soczyste. Jeśli nie chcesz, by schab czy karkówka były wysuszone, koniecznie musisz je wcześniej zamarynować. Chrupiąca skórka na zewnątrz i przyjemna kruchość wewnątrz mięsa to efekty marynaty!
W sklepach bez problemu kupisz gotowe już same marynatę, ale i doprawione mięso. Unikaj jednak takich rozwiązań, ponieważ nie masz pewności, co do świeżości i naturalności składników. Do gotowych mieszanek często dodawane są wzmacniacze smaku i konserwanty. Lepiej samodzielnie przygotuj marynatę – to nie takie trudne! Powinna składać się z oleju lub oliwy z oliwek, jogurtu lub kefiru oraz kwaśnego dodatku – soku z cytryny, octu winnego a nawet wina.
Jak dobrze marynować mięso na grilla, by stało się miękkie i soczyste? Podstawową marynatę do mięsa przygotujesz z oliwy z oliwek, octu balsamicznego, kilku ząbków czosnku, plasterków cebuli, ostrej musztardy oraz odpowiednich przypraw: słodkiej i ostrej papryki, mielonego pieprzu i soli, suszonego oregano, bazylii i tymianku. Możesz również dodać odrobinę miodu, by mięso nabrało słodko-kwaśnego smaku.
Marynatę do mięs z grilla najlepiej przygotować już w przeddzień planowanego grillowania, by zamarynowane mięso przeleżało w niej całą noc. Najlepsze efekty zyskamy po 8-12 godzinach marynowania. By przyspieszyć ten proces nakłuj mięsne kawałki specjalnym nakłuwaczem do mięsa. Pozwala skruszyć mięso, przez co lepiej chłonie wszystkie przyprawy oraz szybciej staje się gotowe na grillu. Nie marynuj mięsa w metalowych naczyniach. Możesz wykorzystać do tego ceramiczną miskę, a nawet plastikowy woreczek strunowy.
Wstępne obsmażanie, czyli jak jeszcze bardziej zmiękczyć mięso na grilla?
Marynata złożona z odpowiednich składników i pozostawienie w niej mięsa przez całą noc na pewno sprawi, że mięsiwo stanie się miękkie. Aby zyskało na dodatkowej kruchości, musisz zamknąć jego pory poprzez wstępne obsmażanie na patelni. Taki zabieg sprawi, że soki nie będą wypływały z mięsa, ale pozostaną w jego środku, nadając daniu soczystości. Możesz wykorzystać do tego patelnie grillowe, które są świetnym rozwiązaniem dla każdego miłośnika grilla. Dzięki nim stworzysz smaczne grillowane potrawy w dowolnej chwili, bez względu na porę roku i pogodę.
Zanim wrzucisz mięsne kawałki na patelnię i ruszt, odczekaj, aż osiągną temperaturę otoczenia. Nie grilluj mięsa dopiero co wyciągniętego z lodówki, ponieważ straci na walorach smakowych. Zrezygnuj z pieczenia mięs peklowanych i konserwowanych. Odczekaj, aż patelnia, a później grill porządnie się rozgrzeje.
Dobrze upieczone, ale nie przypalone, czyli jak grillować mięso?
Nie grilluj mięsa bezpośrednio na ruszcie, ponieważ wytapiający się tłuszcz będzie spływał na rozżarzony brykiet lub węgiel. W procesie takiego spalania tłuszczu zaczną wydzielać się toksyczne dla nas związki chemiczne, których opary wchłoną się w grillowane jeszcze dania. Dopiero gdy na rozżarzonych węglach pojawi się warstwa popiołu, możesz wrzucić jedzenie na ruszt. Potrzebujesz żaru, a nie ognia! Do grillowania wykorzystaj aluminiowe tacki jednorazowe z karbowaną powierzchnią. Zatrzymają wytapiający się tłuszcz, a jednocześnie umożliwią swobodny dopływ ciepłego powietrza do mięsa. Inaczej ma się sprawa w przypadku grilla elektrycznego, który nie wydziela żadnych szkodliwych oparów. Najzdrowsze to te wyposażone w powłokę ceramiczną, ale bardzo popularne są również urządzenia z powłoką teflonową. Potrawy możesz ułożyć bezpośrednio na takim grillu bez wykorzystywania dodatkowych tacek.
Co jakiś czas sprawdzaj czy mięso nie przypala się z danej strony. W obracaniu i zdejmowaniu mięsa z rozgrzanego rusztu pomogą Ci metalowe szczypce. Jeżeli używać grilla elektrycznego, możesz wykorzystać także szczypce wykonane z drewna czy nylonu. Dobrze wypieczone z zewnątrz mięso, wcale nie musi być gotowe w środku. Aby mieć pewność, że mięso nie jest wewnątrz jeszcze surowe, sprawdź jego temperaturę. Wykorzystaj do tego termometr do mięsa z nakłuwaczem, który wystarczy wbić do środka mięsiwa.
Uważaj również, by zbytnio nie przypalić mięsa! W takich mocno spalonych kawałkach wytworzy się najwięcej szkodliwych substancji. Jeszcze więcej zasad zdrowego grillowania poznasz w artykule: Jak zdrowo i smacznie grillować? Temperatura grillowania nie może być zbyt wysoka. Lepiej dłużej wypiekać mięso w niższej temperaturze, co sprawi, że będzie gotowe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Jeśli boisz się przypalenia chudego mięsa (kurczaka lub indyka), obłóż je plasterkami boczku lub słoniną. Dodatkowy tłuszcz ochroni drób przed utratą wilgoci i nadmiernym przypaleniem. Możesz również posmarować mięso roztrzepanym kurzym białkiem. Pod wpływem pieczenia stworzy cienką skorupkę, która zabezpieczy mięsne soki przed wyparowaniem.
Nie krój od razu gotowej sztuki mięsa. Po zdjęciu z grilla, odstaw ją na 5-10 minut i dopiero po tym czasie pokrój mięso. Dzięki temu będzie jeszcze bardziej soczyste.
- Podziel mięso na mniejsze kawałki.
- Rozbij i nakłuj, by skruszało.
- Przygotuj marynatę z odpowiednimi składnikami: olej lub oliwa z oliwek, jogurt lub maślanka, ocet winny lub sok z cytryny i wino.
- Marynuj mięso nawet przez całą noc (najlepiej 12 godzin).
- Wstępnie obsmaż mięso na patelni.
- Na ruszt wrzucaj mięso o temperaturze otoczenia.
- Używaj aluminiowych tacek do grillowania.
- Kontroluj temperaturę, nie może być zbyt wysoka.
- Chude mięso obłóż plasterkami boczku lub słoniną.
- Odczekaj chwilę zanim pokroisz gotowe mięso.
Mięso to obowiązkowa pozycja w grillowym menu! Trzymaj się powyższych wskazówek, a na pewno przygotujesz miękkie i soczyste mięsne dania, które zachwycą wszystkich. 🙂