Popularny od wielu pokoleń, jako lek na bóle reumatyczne oraz środek łagodzący objawy choroby wrzodowej. Obecnie uznawany za lek przeciwnowotworowy. Sok z brzozy – na co pomaga, jak często go pić, kiedy zbierać? Dlaczego sok z brzozy jest zdrowy i jak go podawać. O tym między innymi dzisiaj. Mam nadzieję, że zakochacie się w tym wyjątkowym napoju.
Jak i kiedy pozyskiwać sok z brzozy?
Jak wydobyć sok z brzozy? Zbiera się go na dwa sposoby. Najcenniejszy jest ten, pozyskiwany z pnia drzewa zwany inaczej oskołą, który zawiera najwięcej witamin i soli mineralnych. Nieco w inny sposób bo z dojrzewających pączków brzozy wyciska się sok, ale już z mniejszą zawartością cennych substancji. Liście brzozy, z których bardzo trudno pozyskać nektar częściej wykorzystuje się do przygotowania okładów na miejsca z bólem reumatycznym. Warto pamiętać, iż sok można pozyskać bezpośrednio z pnia, około 10 letniego drzewa. Kiedy spuszczamy sok z brzozy? Już na początku wiosny – wystarczy niewielki otwór i umieszczony w nim lejek, aby wydobyć z rośliny prawdziwy afrodyzjak.
Na co stosować sok z brzozy? – zastosowanie
Czy sok z brzozy jest zdrowy? Otóż tak! Dawniej sok z brzozy używano na włosy i wcierano go w skórę. Zyskiwała ona na jędrności, witalności i elastyczności. Włosy stawały się mocniejsze i znacznie zdrowsze. Sok z brzozy pomaga również na problemy dermatologiczne – łagodzi, bądź całkowicie usuwa trądzik. Wspomniane wcześniej właściwości lecznicze należy rozszerzyć o to, iż picie soku szczególnie na początku wiosny zwiększa odporność, dzięki zawartości witaminy C. Zabezpiecza to organizm przed niebezpiecznymi infekcjami, tak często obecnymi w tej porze roku. Sok z brzozy wpływa również na poprawę pracy układu krwionośnego – zapobiega miażdżycy, zawałowi serca i pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Ile pić soku z brzozy dziennie?
Jak często pić i czy można przedawkować sok z brzozy? Poprawia on ogólny stan zdrowia, dlatego warto go pić nawet dwa razy dziennie. Pomoże nam to oczyścić organizm z toksyn. Czy można pić sok z brzozy w ciąży? Czy sok z brzozy jest dobry dla dzieci? Oczywiście, że tak. Jest to bomba witaminowa zalecana zarówno w ciąży, w trakcie karmienia piersią, jak i dla małych dzieci. Wydobywanie soku z pnia drzewa może wydawać się zbyt czasochłonne, ale na szczęście można go zakupić prawie w każdym sklepie – nie tylko ze zdrową żywnością! Podany w słoju z kranikiem z pewnością zachwyci gości w sezonie grillowania i będzie zdrową alternatywą do kupnych, słodzonych napojów.
Sok z brzozy – przeciwwskazania
Nie powinny pić go osoby, które cierpią na:
- niedrożność dróg moczowych,
- niewydolność nerek lub serca,
- alergię na pyłek lub liście brzozy.
Jak przechowywać i zakonserwować sok z brzozy?
Czy można przedłużyć jego przydatność do spożycia? Jak pasteryzować sok z brzozy, a może zamrozić? Świeży sok z brzozy nie zawiera konserwantów, dlatego nadaje się do spożycia tylko przez 4 dni. Należy trzymać go w lodówce. Dłuższe przechowywanie jest także możliwe. Możemy na przykład przygotować nalewkę na bazie spirytusu. Innym sposobem, aby sok z brzozy zachował świeżość jest mrożenie w szczelnych woreczkach do mrożenia. Nie wpływa to na jego właściwości i wartości odżywcze i można przechowywać go do kilku tygodni. Nie zaleca się jednak pasteryzacji, ponieważ proces ten niszczy wszystkie składniki odżywcze napoju i staje się on niewartościowy.
Jestem bardzo ciekawa czy lubicie sok z brzozy i często po niego sięgacie? Może macie swoje sprawdzone przepisy na lemoniadę lub inny smakołyk na bazie brzozy? Ja piję codziennie w moim ulubionym słoiku z uchem i słomką 🙂 Czekam na Wasze komentarze! 🙂