Dekoracja stołu wielkanocnego powinna być przede wszystkim radosna! Nie warto jednak przesadzać z dodatkami i kolorami, ale zdecydować się na określony styl i na najpiękniejsze dekoracje wielkanocne, które stworzą urokliwą oprawę tego święta. Nie może zabraknąć soczyście zielonej rzeżuchy, pachnących kwiatów, barwnych pisanek w wiklinowym koszyku i radosnych zajączków. Jak jeszcze możesz ozdobić swój świąteczny stół?
Wielkanoc to najważniejsze, ale i jedno z najbardziej radosnych świąt w kulturze chrześcijańskiej. Radosną oprawę powinien mieć również wielkanocny stół! Soczyście zielone lub słonecznie żółte dodatki, świeże kwiaty, trawy i bazie, zajączki z czekolady, baranki z porcelany oraz kolorowe pisanki. To tylko niektóre ozdoby wielkanocne na stół, które stworzą jego wspaniałą oprawę i sprawią, że w domu zagości wiosna i radość.
Stół na Wielkanoc w danym stylu
Dekoracje wielkanocne przeznaczone na świąteczny stół powinny być utrzymane w jednakowym stylu. Udekorowany stół może być naprawdę urokliwy, ale tylko wtedy, gdy będziesz pamiętać o umiarze! Nadmiar dodatków i mieszanina przeróżnych kolorów może przyprawić naszych gości o zawrót głowy. Lepiej wykorzystać mniej ozdób, niż przesadzić z ich ilością, by najpiękniejsze dekoracje nie zgubiły się wśród innych. Pamiętaj, że na świątecznym stole musi być jeszcze miejsce na wielkanocne potrawy! ?
- Styl bardzo radosny i wiosenny, w którym przeważają soczyście zielone dodatki i słoneczne akcenty, równoważone przez ozdoby w kolorze bieli. W takiej stylizacji nie może zabraknąć świeżej rzeżuchy, pisanek w kolorach tęczy i pachnących żonkili, żółtych tulipanów i białych kwiatów.
- Stół wielkanocny, który obfituje w pastelowe dekoracje. Połączenie pudrowego różu z jasną zielenią lub delikatnym błękitem okaże się naprawdę eleganckie i wyrafinowane. Również i tutaj nie powinno zabraknąć roślin, takich jak tulipany czy hiacynty.
- Stół inspirowany naturą – to również bardzo popularny styl. Mile widziane są nie tylko zielone trawy w ozdobnym wiaderku, ale również bazie umieszczone w szklanym słoju oraz ptasie gniazdka z naturalnie barwionymi pisankami. W takim stylu królują kolory ziemi – przygaszone zielenie, brązy, beże i biel. W tworzeniu dekoracji wykorzystaj gałązki i sznurek jutowy.
Obrus i serwetki, czyli podstawowa dekoracja stołu na Święta Wielkanocne
Świąteczny stół nie może obejść się bez obrusu! W tradycyjnej wersji jest to biały materiał, który dodaje wnętrzu elegancji. Wybierając śnieżnobiałe lub kremowe nakrycie, możemy urozmaicić je kolorowymi akcentami. Obrus w jasnym odcieniu to bezpieczne rozwiązanie, które uchroni kompozycję przed nadmiarem kolorów i dopasuje się do każdej aranżacji. Możesz również zdecydować się na obrus w energetycznym kolorze zieleni, fuksji czy żółtego, a nawet na materiał w geometryczne szlaczki nawiązujące do tych, ozdabiających wielkanocne pisanki. W takim przypadku, dobierz dodatki w stonowanych odcieniach.
Na stole nie powinno zabraknąć także serwetek wielkanocnych, zarówno tych papierowych, jak i wykonanych z materiału. Papierowe serwetki są bardzo praktyczną dekoracją. Pomagają zachować czystość rąk i ust w czasie spożywania posiłku, a ponadto dostępne są w przeróżnych wzorach i kolorach, które dodatkowo ozdobią nasz stół. Serwetki z motywem wielkanocnych kurczaków, królików, pisanek czy kwiatów będą dobrze wyglądały w towarzystwie stonowanego obrusu. Połóż je na talerzu lub z jego lewej strony. Resztę papierowych serwetek włóż do dekoracyjnego serwetnika, który nawiązuje swoim kształtem lub wzorem do Wielkanocy.
Z kolei te tradycyjne, materiałowe serwetki, którymi okrywamy święconkę, możesz podłożyć pod wazon z kwiatami lub wyścielić i nakryć nimi wiklinowy koszyczek z pieczywem. Uchronią chleb przed obsychaniem. Możesz także złożyć papierowe serwetki w ciekawe kształty! Na pewno będą oryginalnym akcentem na świątecznym stole. Podpowiadamy jak w prosty sposób zrobić uroczego zająca ze zwykłej serwetki:
Naturalne stroiki na Wielkanoc – barwne kwiaty i zielone trawy
Ozdoby na stół wielkanocny powinny nawiązywać do budzącej się do życia przyrody. Dlatego też ważnym elementem świątecznej kompozycji są żywe kwiaty i świeże trawy. Prym wiedzie tutaj pieprzyca siewna, znana nam jako rzeżucha. Doskonała jako dodatek do różnych potraw, ale również jako urokliwa dekoracja. Zasiana w ozdobnej doniczce lub na estetycznej paterze, dobrze komponuje się z kolorowymi pisankami czy ozdobnymi kurczaczkami. Prócz tradycyjnych żonkili i narcyzów, wykorzystaj również krokusy, hiacynty, fiołki i szafirki. Wiosenne kwiaty w żółtym, fioletowym lub niebieskim kolorze idealnie pasują do zieleni.
Możesz stworzyć własne stroiki wielkanocne na stół z pięknych bazi lub gałązek drzewa owocowego. Umieść gałązki w wazonie wykonanym ze szkła lub ceramiki i zawieś na nich malutkie pąki sztucznych kwiatów i kolorowe jajka styropianowe. Zwróć uwagę, by kompozycje kwiatowe tworzone na Wielkanoc nie przysłaniały twarzy gości. Nie mogą być zbyt wysokie i zbyt obszerne.
Kolorowe jajka, czyli niezbędna ozdoba wielkanocna
Jednym z najważniejszych symboli wielkanocnych jest jajko. To metafora odrodzenia i nowego życia, dlatego nie może zabraknąć go na świątecznym stole. W formie tradycyjnych potraw lub pięknie zdobionych pisanek. Warto zadbać o to, by ugotowane na twardo, faszerowane czy zapiekane jajka zostały podane w ciekawej formie. Zamiast zwykłego naczynia, wybierz oryginalny talerz do jajek, który jednocześnie dopasuje się do reszty dekoracji – w formie wytłaczanki czy z motywem kurki i zajączka. A zamiast zwykłej podstawki, wykorzystaj ciekawe kieliszki do jajek z „kurzymi łapkami” lub takie w radosnych, soczystych kolorach. Możesz również podać jajka w jednakowych, ceramicznych filiżankach wypełnionych ozdobną rzeżuchą.
Zobacz więcej talerzy do jajek >> KLIK
Wielkanocne malowanie jajek to zakorzeniony w tradycji zwyczaj, dlatego na Twoim stole powinny znaleźć się również piękne, kolorowe pisanki. Do barwienia jajek możesz wykorzystać naturalne barwniki, takie jak łupinki cebuli, kurkumę, sok z buraków czy korę brzozy. Dzisiaj wykorzystywane są raczej sztuczne barwniki do jajek, które pozwalają szybko i łatwo wyczarować kolorowe jajka. Dodatkowo, możesz ozdobić je specjalnymi naklejkami, wstążeczkami i piórkami.
W tworzeniu wielkanocnych dekoracji stołu wykorzystaj również ręcznie malowane, drewniane pisanki, zachwycające wielobarwnymi wzorami. Takie pisanki dekorowane są na wzór regionalnego wzornictwa i na długo pozwolą cieszyć się pięknymi motywami. Prawdziwe lub drewniane pisanki możesz ułożyć na ozdobnym talerzu, w wiaderku ze świeżą trawą, w szklanej kuli, na ptasim gniazdku z drobnych gałązek lub w wiklinowym czy filcowym koszyczku wielkanocnym. Między kolorowymi pisankami mogą znaleźć się ozdobne zajączki lub kurczaczki.
Zajączki i kurczaczki wielkanocne – ozdoby nie tylko dla najmłodszych
Wielkanocne dekoracje na stół to również żółte kurczaczki, urocze zajączki i baranek. Akurat takie zwierzątka nie są przypadkowym wyborem, ponieważ każde z nich posiada określoną symbolikę. Kurczak wiąże się z jajkiem i podobnie jak ono symbolizuje nowe życie. Z kolei zajączek przywodzi na myśl odradzają się na wiosnę przyrodę, a baranek z czerwoną chorągiewką to symbol Zmartwychwstałego Chrystusa.
Na stole możesz ustawić gotową figurkę baranka z ceramiki lub wykonać go samemu! Wielkanocne baranki wykonuje się z masła, cukru, czekolady, marcepanu czy ciasta. W ich przygotowaniu pomogą Ci specjalne formy do baranka wielkanocnego, dzięki którym w prosty sposób uzyskasz pożądany kształt. Baranka możesz ozdobić gałązkami bukszpanu i czerwoną chorągiewką.
Wielkanocny baranek będzie czuł się dobrze w towarzystwie dekoracyjnych kurczaczków i zajączków. Wykorzystaj gotowe ozdoby na Wielkanoc, takie jak figurki ceramiczne w różnych kształtach lub samemu wykonaj dekoracje! Mogą być to dla przykładu ozdoby przygotowane z kreatywnych, małych pomponików w odpowiednich kolorach i złączonych za pomocą wykałaczek i patyczków do szaszłyków. Własnoręczne wykonywanie dekoracji to świetna zabawa także dla najmłodszych. Możesz również upiec ciasteczka w kształcie kurczaków, zajączków, baranków i pisanek. W wykrojeniu kształtów z ciasta pomogą Ci foremki wielkanocne. Wypieczone smakołyki ozdób kolorowym lukrem, masa cukrową i jadalnymi perełkami. Bardzo ładnie będą prezentować się zarówno w żywych, jak i pastelowych kolorach.
Jak jeszcze można udekorować stół wielkanocny? Jeśli macie swoje sprawdzone lub całkiem nowe pomysły na piękne ozdoby, to z chęcią je poznam! ?