Przegląd w 100% polskich marek, z których możemy być naprawdę dumni! Ceramika Bolesławiec, szkło Krosno, produkty Termisil, porcelana Lubiana, Emalia z Olkusza, serwetki PAW, pojemniki Branq i inne. Historie firm działających od lat i od pokoleń zaopatrujących polskie domy w różnego typu naczynia. A także marki, które od niedawna, ale z sukcesem, podbijają polski rynek.
Od zawsze doceniam każdy szczegół pracy ludzkich rąk. Dlatego umiłowałam sobie ręcznie zdobione naczynia, które są nie tylko bardzo praktyczne, ale i stanowią ozdobę kuchni czy jadalni. Wśród polskich marek również nie zabrakło takich produktów, tradycyjnie zdobionych i cieszących oczy. Oprócz klasycznej ceramiki, porcelany i kamionki docenić trzeba także produkty wykonane z krystalicznego szkła oraz pokryte warstwą emalii. Nawet nowoczesne pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego zachwycają swoją praktycznością. A papierowe serwetki bogactwem kolorów i wzorów. Zobaczcie zestawienie 10 polskich marek, z których możemy być naprawdę dumni! Kupując polskie produkty, bierzemy udział w rozwoju naszego kraju, wspieramy rodzimą gospodarkę i dajemy pracę Polakom.
1. Bolesławiec ceramika ręcznie zdobiona
Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” to dzisiaj jeden z największych producentów ręcznie zdobionej ceramiki. Pod taką nazwą, w Bolesławcu, działa już od 1946 roku. Codziennie zdolne ręce formują i zdobią unikalne naczynia nietypową metodą – stempelkową. Stempelki w kształcie kółek, kropek czy listków w połączeniu z kobaltowym kolorem tworzą piękne kompozycje na domowych naczyniach, które wręcz stają się ozdobą domu. Ceramika wyrabiania w Bolesławcu to naczynia, od których nie można oderwać oczu!
Nic dziwnego, że Bolesławiec na wyrobie i zdobieniu ceramiki zna się jak nikt inny, bo swoje metody ćwiczy już od średniowiecza. To właśnie w tych czasach, w niepozornym mieście Bolesławiec, zaczęły powstawać pierwsze naczynia z ceramiki. Historia Ceramiki Bolesławiec zaczyna się w dawnej bolesławieckiej garncarni, gdzie wyrabiano przeróżne naczynia – dzbany, miski i talerze, garnki, słoje, a także piecowe kafle i figurki. Pokrywano je szkliwem i bogato zdobiono. Nie można nie wspomnieć również o Wielkim Garncu, który powstał w 1753 roku i mierzył ponad 2 metry! Uznawany wtedy za największy na świecie stał się symbolem Bolesławca. Garniec był prawdziwą gwiazdą – widniał na pocztówkach i tworzono jego małe podobizny!
Dzisiaj Ceramika Bolesławiec to sklep, który cieszy nasze oczy ozdobnymi, ceramicznymi naczyniami z wysokiej jakości materiałów. Ceramika artystyczna Bolesławiec to pięknie zdobione filiżanki z podstawkami, talerze obiadowe i deserowe, a także całe zestawy obiadowe. W ofercie znajdziemy również większe i mniejsze dzbanki, cukiernice, miseczki, kieliszki na jajka, bulionówki, sosjerki, serwetniki, kubki, mleczniki, pojemniki na smalec, maselniczki, wazy do zup i wiele, wiele innych. Ceramika z Bolesławca to przepięknie zdobione akcesoria, które nie tylko są niezbędne w każdym domu, ale i stanowią niezwykłą ozdobę kuchni.
2. Szkło użytkowe i artystyczne Krosno – szklana perfekcja
Sztuka szklanej perfekcji – tak o swoich produktach mówi sama marka Krosno. W przeciwieństwie do kwiecistej i ceramicznej oferty poprzedniej marki, Krosno już od 1923 roku wytwarza krystaliczne, szklane produkty. Szybko rozwijająca się huta szkła Krosno przetrwała nawet trudne czasy wojny. Po II wojnie światowej jeszcze bardziej rozkwita, eksportuje produkty za granicę, a nawet zdobywa „Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP”. Szkło z Krosna formowane jest nie tylko automatycznie, ale nawet ręcznie, co pozwala na jeszcze większą perfekcję!
Wypracowana przez lata metoda produkcji i specjalne receptury sprawiły, że szkło Krosno to sklep, który oferuje produkty z nieskazitelnie bezbarwnej masy szklanej. Niektóre z nich formowane są tradycyjną metodą ręczną – tak powstają finezyjne naczynia. W ofercie znajdziemy wszystko, co praktyczne i potrzebne – szkło hartowane Krosno to szklane miski, kufle do piwa, pucharki do deserów, kieliszki do różnego typu alkoholu, a także szklanki, karafki, salaterki, dzbanki, słoiki, sosjerki i patery na ciasto. Wiele, wiele, wiele! I wszystko z nieskazitelnego szkła! Na pewno przypadną do gustu wielbicielom klasycznych kształtów.
3. Ceramika Tułowice – etno wzory i klasyczne formy
Ceramika Tułowice od 1991 roku cały czas poszerza swoją ofertę naczyń ceramicznych i porcelanowych, a także doskonali metody ich produkcji. To często w takich niepozornych miejscowościach jak Tułowice powstają fabryki, których produkty codziennie zachwycają nasze oczy i pomagają w przygotowaniu posiłków. Naczynia zdecydowanie odzwierciedlają połączenie tradycyjnej produkcji i nowoczesnego designu.
Tym, co urzeka mnie w tułowickich naczyniach jest prostota. Zwykły porcelanowy kubek barowy, który przywodzi na myśl kompoty pite na stołówkach, jest kwintesencją piękna prostych form. Estetyczne i praktyczne naczynia powinny być w każdym polskim domu. Ceramika Tułowice to również sklep firmowy, który oferuje serwis obiadowy i wazy do zup na dania dla całej rodziny, klasyczne zestawy kawowe na popołudniowe spotkania z bliskimi, a także pojedyncze bulionówki ze spodkiem, dzbanki, salaterki, talerze i kubki. Zupełnie białe lub delikatnie zdobione będą ozdobą kuchni i jadalni. W ofercie znajdują się też ciekawe kubki i filiżanki podkreślające umiłowanie do Polski – z barwnymi, ludowymi wzorami..
4. Krystynka – ciepło domowego ogniska
Krystynka to rodzinna firma na naszym rodzimym rynku, o jakże pięknej polskiej nazwie. Istnieje od 1992 roku i zajmuje się produkcją kamionkowych naczyń użytkowych. Krystynka oferuje produkty, które kojarzą się z ciepłem domowego ogniska i babciną kuchnią. To właśnie w takich kamionkach babcie wyrabiały i przechowywały smalec, kisiły ogórki, piekły babkę i popijały aromatyczne grzane wino. Mimo że na rynku pojawiły się również naczynia wykonane z innych materiałów, kamionkowe produkty nie odeszły do lamusa. Wciąż są cennymi naczyniami dla wszystkich, którzy cenią sobie tradycję i smak jak za dawnych lat.
Tradycyjne produkty na pewno sprawdzą się również i w naszych kuchniach. Kamionkowa receptura już od lat zdaje egzamin! Ceramiczne wyroby z kamionki pokryte są glazurą, dzięki czemu bardzo ładnie się błyszczą, a głęboki brązowy kolor pasuje do każdej kuchennej aranżacji. Na nadchodzące chłodne wieczory szczególnie przyda się zestaw do grzanego wina – dzbanek z podgrzewaczem i beczułkowe kubeczki na długo utrzymają ciepło i aromat grzanego napoju.
5. Szkło Termisil – niezwykła jakość na co dzień
Termisil to unikatowa marka spod szyldu wołomińskiej huty szkła, której historia sięga 1905 roku. Termisil i Huta Szkła Wołomin S.A produkuje wytrzymałe naczynia ze szkła borokrzemowego, które doceniane są nie tylko w Polsce, ale również i w innych krajach. Szklane produkty to naczynia, których używamy na co dzień i może przez to czasem zapominamy docenić ich wysoką jakość wykonania, perfekcyjnie gładką powierzchnię i niezwykłą funkcjonalność. Za każdym razem, gdy widzę wołomińskie naczynia dostrzegam wysiłek włożony w ich produkcję. Termisil produkuje zarówno klasyczne i proste kształty, jak i bardziej nowoczesne.
Szkła Termisil liczą sobie już ponad 100 lat tradycji produkcji. Tak długo działająca Huta Szkła na pewno dobrze zna się na tym, co robi. Wybudowana zaledwie w kilka miesięcy, na początku wytwarzała szkła dla warszawskich gorzelni i browarów, a także na rynek rosyjski. W złotym okresie przedsiębiorstwa produkowano 1000 wzorów różnego typu naczyń! W kilka lat po rozpoczęciu działalności dzierżyła już tytuł jednej z największych hut w Królestwie Polskim. W późniejszych latach zajęła się wytwarzaniem butelek monopolowych i butelek do oranżady, a także opakowań aptecznych i perfumeryjnych.
Dzisiejsze produkty marki Termisil to szklane naczynia codziennego użytku. Mogą towarzyszyć nam w każdej chwili. Termisil to również sklep firmowy, w którym znajdziemy szklane garnki, dzbanek z podgrzewaczem, szklanki i inne akcesoria. Kawę lub herbatę przechowamy w szklanym słoiku, zaparzymy ją w klasycznym dzbanku lub zaparzaczu tłokowym, przelejmy do filiżanki bądź szklanki i posłodzimy łyżeczką cukru ze szklanej cukiernicy.
6. Porcelana Lubiana obiadowa i świąteczna
Lubiana to producent porcelany stołowej, który działa w dużej kaszubskiej wsi – Łubianie. Zakłady powstały w latach 60. XX wieku i właśnie wtedy też ruszyła pierwsza produkcja. Lubiana specjalizuje się w produkcji porcelany hotelowej, która zaopatruje wiele hoteli w Polsce, a nawet pięciogwiazdkowy Hotel Marriott oraz Sheraton. Już sama obecność produktów w luksusowych hotelach świadczy o ich wysokiej jakości i estetyce wykonania. Porcelanowe wyroby doceniane są także w zagranicznych krajach, a między innymi w Stanach Zjednoczonych, Francji i Włoszech.
Porcelana Lubiana to również produkty dostępne na sztuki, które są niezbędnym elementem kuchennego wyposażenia. Sklep z porcelaną Lubiana oferuje naprawdę wiele – poczynając od klasycznych, białych talerzyków, czarek, kubków, filiżanek, bulionówek, solniczek i pieprzniczek, cukiernic, maselniczek, dzbanków, aż po złożone z w wielu elementów serwisy kawowe i obiadowe. Porcelana z Lubiany jest całkowicie biała lub delikatnie zdobiona różnymi motywami takimi jak kwiaty, lawenda, listki, złote obwódki i wzory kaszubskie. Podawanie dań lub napojów w takich naczyniach od razu nabiera elegancji.
7. Emalia z Olkusza – klasyka polskiej kuchni
Emaliowane naczynia znajdowały się chyba w każdym polskim domu – jako praktyczne wyposażenie i niewątpliwa ozdoba. Te wyprodukowane w Olkuszu, pod nazwą “Emalia Olkusz”, po raz pierwszy trafiły do kuchni w 1907 roku i od tego czasu służyły kolejnym pokoleniom. Z pewnością miały je nasze babcie i prababcie. Niezmienne stosowanie dobrych jakościowo materiałów sprawiło, że przez tyle lat firma zapracowała sobie na zaufanie w Polsce, a nawet za granicą.
W 1907 roku w Olkuszu założono fabrykę naczyń blaszanych, a możliwość pracy przy ich produkcji przyciągnęła do miasta nowych ludzi. W Olkuszu przybyło nowych mieszkańców, a olkuskie emalie zaczęły stawać się niezbędnym elementem kuchennego wyposażenia. Aż do dzisiaj cieszą się uznaniem. Naczynia pokryte emalią przez wiele lat produkowane były przez firmę „Emalia Olkusz S.A.”. Jednak po ogłoszeniu upadłości wieloletniego producenta, parę lat temu, wyrobem zajęła się „Emalia z Olkusza”. Wciąż możemy zaopatrywać się w produkty z oferty Emalia Olkusz – ponadczasowe garnki emaliowane z Olkusza, rondelki, czajniki, kubki, pokrywki i dzbanki, które wyróżniają się tradycyjną trwałością i stylem. Dostępne w żywych kolorach – jednobarwne lub ciekawie zdobione.
8. Practic – stylowa praktyczność
Practic produkuje swoje artykuły już od 1988 roku i od wielu lat udowadnia, że nazwa firmy to nie przypadek. To polska firma, która swoje produkty dla domowego gospodarstwa oferuje także na rynkach zagranicznych. Na samym początku zajmowała się tylko i wyłącznie wytwarzaniem produktów z plastiku. Ale ciągły i dynamiczny rozwój sprawił, że firma mogła poszerzyć swoją ofertę również o artykuły drewniane i metalowe.
„Practic” to nie tylko odzwierciedlenie praktyczności, ale też i solidności. Firma dużą wagę przywiązuje do odpowiedzialności za dobro klienta i środowiska – zaopatruje się w surowiec, który pochodzi z odpowiednio zarządzanych lasów. Cały proces produkcji, od pozyskania materiału, aż do finalnego produktu jest niezwykle ważny! Cieszę się, że polskie firmy również zwracają uwagę na kwestie środowiskowe i proponują produkty z naturalnych i odpowiednio pozyskanych surowców. Takie warto mieć w swojej kuchni.
Oprócz praktycznych produktów z plastiku (misek, foremek do pierogów, łyżeczek) w ofercie Practic znajdziemy produkty z wykorzystaniem naturalnym materiałów. Szklane słoiki z drewnianymi pokrywkami, a także drewniane cukiernice, młynki do pieprzu, wałki do ciasta, deski do krojenia, czerpaki, nożyki i inne akcesoria kuchenne. Mamy pewność, że wykonano je z wysokiej jakości surowców.
9. Serwetki PAW – dekoracje na każdy stół
W ofercie polskiej firmy Paw nie znajdziemy ani ceramicznych, ani szklanych naczyń. Jednak będziemy mogli udekorować nasz stół na specjalne okazje, a także tak na co dzień – po prostu. Paw już od lat zajmuje silną pozycję wśród firm ze swojej branży. Działa od 1994 roku i produkuje papierowe serwetki dekoracyjne oraz inne akcesoria, które na pewno będą ozdobą każdego domowego stołu.
Już od ponad 20 lat Paw tworzy serwetki oraz inne produkty z pasją i dąży do perfekcji w ich druku. Flagowym produktem marki są wytwarzane od samego początku 3-warstwowe serwetki Paw– zarówno jednobarwne, jak i z różnymi nadrukami. Obecnie produkowane, w aż 7 rozmiarach. Kolejne lata działalności przynosiły kolejne pomysły na poszerzenie oferty. Dlatego dzisiaj, oprócz pomysłowych serwetek z różnymi wzorami, sklep Paw proponuje również zapachowe świece, serwetniki i obrączki na serwetki, a także podkładki pod szklanki i kubki. Wszystko to, co powinno znaleźć się na naszym stole!
10. BranQ pojemniki na żywność – nowoczesne i użyteczne
BranQ od kilku lat zajmuje się produkcją artykułów gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych. Na rynku obecna jest od kilku lat i mimo, że nie ma tak długiej i zaskakującej historii jak inne marki, nieustannie się rozwija i poszerza ofertę. Artykuły są w 100% polskie! To właśnie w Polsce są zarówno projektowane, jak i produkowane, ale cieszą się uznaniem również w innych krajach Europy. Warto docenić nowoczesne i praktyczne podejście firmy do produkcji. Wychodzi naprzeciw naszym potrzebom i podsuwa nam funkcjonalne pojemniki, które pozwalają nam zabrać posiłek do pracy i przechowywać żywność w domu.
Produkty BranQ dostępne w naszym sklepie są nie tylko bardzo użyteczne w codziennym życiu, ale również trwałe i estetyczne. To, co mi się spodobało to ciekawa kolorystyka! Pokrywki pojemników w kolorach soczystej zieleni, żywego różu, fioletu i błękitu od razu ożywiają kuchnię. Niektóre z nich pokryte są wzorkami listków, co sprawia, że nawet tak prosty produkt wygląda ciekawiej. Szczelne pojemniki BranQ zachowują świeżość jedzenia, które bez problemu zabierzemy ze sobą do pracy, a dzieciom przygotujemy kanapki do szkoły w kolorowych śniadaniówkach. BranQ nie zapomniało również o organizerach na przyprawy oraz o takich praktycznych produktach jak dozowniki do mąki czy płatków śniadaniowych lub innej żywności, a także o tacach, pokrywkach do mikrofalówki, łyżkach do sałatek, dzbankach, miskach, suszarkach do naczyń i wielu innych.
Produkty polskich producentów to wysokiej jakości akcesoria wyposażenia kuchennego wykonane z przeróżnych materiałów – ceramiki, porcelany, kamionki, szkła, drewna i tworzyw sztucznych. Warto spierać rodzimy rynek i zaopatrzyć swoją kuchnię w polskie i dobre produkty! 🙂